Today: Monday 21 June 2021 , 4:14 am


advertisment
search




Patteson Oti

Last updated 9 Day , 14 hour 3 Views

Advertisement
In this page talks about ( Patteson Oti ) It was sent to us on 11/06/2021 and was presented on 11/06/2021 and the last update on this page on 11/06/2021

Your Comment


Enter code
  thumbrightPatteson Oti in August 2007
John Patteson Oti, sometimes called Patterson Oti (born 17 January 1956), is a Solomon Islands politician and diplomat. He was Minister for Foreign Affairs, External Trade and Immigration from May 2006 to 22 December 2007. He is the secretary general of the Ownership, Unity and Responsibility Party ("Our Party"), which was launched in early 2010."Our Party: Tulagi is next", Solomon Star, May 14, 2010 Since March 2012, he has been his country's High Commissioner to Fiji.
Oti was a desk officer at the Ministry of Foreign Affairs from 1983 to 1990 and a Provincial Secretary for the Ministry of Provincial Government from 1991 to 1993. He was a political analyst for the government of Prime Minister Francis Billy Hilly in 1994, and from 1995 to 1997 he was special secretary to the Leader of the Opposition.CV for Oti at Parliament website.
He was first elected to the National Parliament of the Solomon Islands for Temotu Nende Constituency in the August 1997 parliamentary election, and under Prime Minister Bartholomew Ulufa'alu he served as Minister for Foreign Affairs from August 1997 to June 2000. In the December 2001 election, he was re-elected to his seat, and he served as Leader of the Opposition Group in Parliament from December 2001 to May 2003. He was also a member of the Public Accounts Committee from 2000 to 2001 and was the Committee's Chairman in 2002.
Oti was subsequently Minister for Communication, Aviation & Meteorology from January 2004 to February 2005 and Deputy Speaker of the National Parliament from February 2005 to December 2005. He was re-elected to his seat in the April 2006 parliamentary election and was again a candidate for the post of Deputy Speaker late in the month,"Solomons ex-PM stands for deputy speaker", Solomon Islands Broadcasting Corporation text website (nl.newsbank.com), April 23, 2006. although the post was won by Allan Kemakeza."Solomons ex-premier elected deputy speaker", Solomon Islands Broadcasting Corporation text website (nl.newsbank.com), April 25, 2006. Under Prime Minister Manasseh Sogavare, Oti became Foreign Minister for a second time on May 5, 2006.
In mid-August 2006, Oti resigned from the National Party."Six of seven Solomon Islands ruling coalition MPs resign from party", Solomon Islands Broadcasting Corporation text website (nl.newsbank.com), August 18, 2006.
After Sogavare was defeated in a no-confidence vote in December 2007, Oti was the government's candidate to replace Sogavare as Prime Minister, but he was defeated by opposition candidate Derek Sikua in the vote held on December 20, receiving 15 votes against 32 for Sikua."Solomon Islands MPs elect new PM" , Xinhua, December 20, 2007.
No longer in Parliament following the 2010 general election, Oti considered standing for the position of Speaker of Parliament (the Speaker being selected from outside the assembly), and obtained the support of both the government and the opposition, before unexpectedly withdrawing. He later served as the government's "special envoy" to the Melanesian Spearhead Group, then, in September 2011, was appointed High Commissioner (i.e., Ambassador) to Fiji. The Solomon Islands Broadcasting Corporation described his appointment as "another demoralising blow to trained career diplomats", as it suggested a tendency to appoint politicians rather than professional diplomats to head diplomatic missions."Oti appointed high commissioner to Fiji" , Solomon Star, September 14, 2011 Oti was sworn in as High Commissioner to Fiji on 19 March 2012.http://www.solomonstarnews.com/news/national/14022-oti-officially-sworn-in-as-fiji-envoy "Oti officially sworn in as Fiji envoy" , Solomon Star, 20 March 2012
Category:Living people
Category:Members of the National Parliament of the Solomon Islands
Category:People from Temotu Province
Category:Ownership, Unity and Responsibility Party politicians
Category:Government ministers of the Solomon Islands
Category:Leaders of the Opposition (Solomon Islands)
Category:High Commissioners of the Solomon Islands to Fiji
Category:National Party (Solomon Islands) politicians
Category:1956 births
 
Comments

There are no Comments yet




last seen
Most vists